Etusivu    Lähetä sähköpostia!    Tulosta sivu!

Millcreek Ranchin jalostusohjelmassa käytetyt oriit, kasvatit, maahantuodut ja omistuksessa olleet hevoset roduittain aakkosjärjestyksessä

 

AMERICAN QUARTERHEVOSET - AMERICAN QUARTER HORSES

Benjaco Okies Josef 2000 ruunivoikko/buckskin  Tanska/Denmark  (Okies Catalyst - Big M Sug A Smack - Sug A Free Doc)

Black Pac Gold  1989  USA musta/black (Mr Smooth Pac - Three Goes Misty - Bar Go Kid)

Colonel Leonardo 2010 Tanska/Denmark  rautias/chestnut  ( Poco Hontas Colonel - Poco Hot Salsa - The Hot Express)

Docs Smokin Pep 1998  USA hallakonpäistärikkö /dun (Docs Smoky Pine - Smoke A Roan - Smoke Fifty) Jalostusohjelmassa/in breeding program 2012

Colonel Jay Jay  1984 USA rautias/sorrel  (Colonel Freckles - Doctor Hendrics - Docs Jay) Jalostusohjelmassa/in breeding program  1995

Fiftys King Cutter 1985 USA rautias/chestnut  (Lad´s 50-Snuggle Me -Joe Hank) Jalostusohjelmassa 1995

Golden Guest  1985 USA palomino   (Guest of Honor -Miss Shadel l- Cubie Dell) exp Ruotsi 

He Is A Royal Melody 2004 palomino  Saksa/Germany  (I Am A German Melody - Royal April Rein - Royal Senbar) Jalostusohjelmassa /in breeding program 2010

Hollywood Smart Date 2010 rautias/sorrel (Dun It With Charm - Sheza Smart Kid - Brennas Kid)

Lady Koni Colonel 2010 Tanska/Denmark, ruunikko/brown ( Poco Hontas Colonel - One Spot Catalyst - Okies Catalyst)

No Spot Poco 2009 Tanska/Denmark, ruunikko/bay  (Mr Poco Scotch - One Spot Catalyst - Okies Catalyst)

Okies Catalyst 1994 USA, ruunikko/bay   (Taris Catalyst - Okies Little Peppy - Docs Okie Quihote) Leasattuna 2005

Poco Hontas Colonel 2000 Tanska/Denmark , ruunihallakko/dun (Colonel Jay Jay - Miss Poco Hontas Two -Two Bit Tony) 

Poco Hot Scotch  2002 Tanska/Denmark , rautias/chestnut (Mr Poco Scotch - Poco Hot Salza -The Hot Express)

Rumba Miss Catalist 2010 Tanska/Denmark  rautias/sorrel (Okies Catalyst - Salsas Miss Scotch - Mr Poco Scotch)

Scan Bay Beauty 1996 ruunikko/bay   (Colonel Jay Jay - Black Pac Gold - Mr Smooth Pac)

Scan Bay Peter 2006 ruunikko/bay     ( Okies Catalyst - Black Pac Gold - Mr Smooth Pac)

Scan Blessed Harry  2011 rautias/chestnut  (He Is A Royal Melody - Scan Blessed Hope - Poco Hontas Colonel)

Scan Beady Eyes 2005 punahallakko/red dun  (Poco Hontas Colonel - Sportys Blonde Lil - Mr Smooth Pac)

Scan Blessed Hope  2004-2014, punahallakko/red dun  (Poco Hontas ColonelSportys Blonde Lil - Mr Smooth Pac)

Scan Golden Guy 1996, rautias/chestnut  (Fiftys King Cutter - Golden Guest - Guest of Honor) exp  Ruotsi

Scan Saddlers Simeon 2006 ruunikko/bay   (Okies Catalyst - Sheiks Royal Pose - The Composer)

Scan Secret Sunshine 1996 rautias/sorrel  (Colonel Jay Jay - Sheiks Royal Pose- The Composer) exp  Ruotsi

Scan Sporty Billy 2004 ruunihallakko/dun  ( Poco Hontas Colonel- Sportys Blonde Lil - Sportys Winner)

Scan Sunday Surprise 1996 rautias/chestnut  (Colonel Jay Jay - Sportys Blonde Lil - Sportys Winner)

Scan Sunny Snigger 2011 palomino i  (He Is A Royal Melody - Scan Secret Sunshine - Colonel Jay Jay)

Scan Sunset Oscar 2005 ruunihallakko/dun  (Poco Hontas Colonel - Sportys Blonde Lil - Sportys Winner)

Scan Whispering Princess 2014 ruunihallakko/dun (Poco Hontas Colonel - Whiz Pienwood MC - Way Out West)

Scan Whiz Prince 2015 ruunikko/bay Poco Hontas Colonel - Whiz Pienwood MC - Way Out West)

Scan Winnie The Pooh  2011 palomino (He Is A Royal MelodyWhiz Pinewood MC- Whizen Jac)

Scan Winning Star 2013 rautias (Docs SMokin Pep - Whiz Pinewood MC - Way Out West

Sheiks Royal Pose  1989 USA palomino (The Composer - Sheiks Cover Girl - Tardys Johnny Lee)

Sportys Blonde Lil  1989 USA palomino (Sportys Winner - Twisters Lil Doll - Twisters Lil Bert)

Whiz Pinewood Mc  1999 Sveitsi/Switzerland, rautias(Whizen Jac - MS Wayout Pine - Way Out West) 

 

TÄYSVERIARABIT - ARABIANS

Amiir Basiir 1990 kimo ori (Eldorado - Mazdah - Mazur I)

Alaska 1994 ruunikko tamma (Grimaldi - Atimora - Orion)

Atimora DK 1990 ruunikko tamma (Orion - Atima - Astara)

Ballad SE 1988 ruunikko ori (Espri - Bychawa - Cadyk)

Bask Clasix US  USA 1978 ruunikko (Bask-Comets Trystar-Flis) Jalostusohjelmassa 1989

Beduin PL Janow Podlaski Puola 2000 ruunikko (Wojslaw -Bogdanka-Europejczyk) Jalostusohjelmassa 2005

Bidjar SE 1981 ruunikko ruuna (Algomej - Bajdea - Czort)

Carlifonia Blue SE 1991 kimo tamma (Eldorado - Blue Sonatha - Figaro)

Cisza SE 1983 ruunikko tamma (Cid Ben Afas - Wiosna - Krezus)

Daifa 1988 rautias ori (Darfas - Lady Dove - My Shadow)

Darfas SE  kimo ori 1967-1989  (Dardir - Fuksja - Anarchista)

Dunia SE 1985 ruunikko tamma (Nimbusz - Madame Butterfly - Aladdin)

Elmida DK 1986 kimo tamma (Diem - Elmira - Emin)

Eldorado SE   P.Lewenhaupt Ruotsi 1974-  kimo ori  (Espartero - Nebulosa - Negatiw) Leasattuna 1989 

Elektronik a DK   2002 A Siren Tanska (Perm - Electra - Lagos)

Eleganzia  2008 ruunikko tamma (Wytok - Epoka - Lagos)

Emil 1993 ruunikko ruuna (Pomar - Elmida - Diem)

Epoka DK 1998 Tanska (Lagos - Elwirena - Penthagon)

Esparanta SE 1985 kimo tamma (Espartero - Grandessa - Grojor)

Estrella 1991 kimo tamma (Pomar - Esparanta - Espartero)

Estetica 2006 ruunikko tamma (Wytok - Epoka - Lagos)

Etiopia 1992 kimo tamma (Penthagon - Elmida - Diem)

Excalibur 2005 kimo ori (Pamour - Epoka - Lagos)

Exstas SE  1987 ruunikko ruuna (Expo - Etosha - Tryptyk)

Fernando 1994-2008 (Monogramm-Freilina-Pepton) jalostusohjelmassa 2006

Galileo 2003 rautias ori (Monograf - Ghana - Siam)

Galla DK 2002 A.Siren Tanska (Monograf  - Gomora - Fynt)

Gambia 2004 rautias tamma (Monograf - Ghana - Siam)

Ghana DK 1997 ruunikko tamma (Siam - Godiwa - Fynt) exp Tanska 2005

Ginzana SE 2000 kimo tamma (Saltomortal - Galicja - Emblemat)

Gotcha US  USA 1989 ruunikko (Negatraz-Galia-Chazar) Jalostusohjelmassa 1993

Grimaldi 1986  Suomi  ruunikko ori, 1998 ruuna (Darfas - Amurath Ghazia - Spartacus)

Inschallah SE 1981kimo tamma (Cashmir  - Gadjatja - Bilbao)

Krandoz  1993 rautias ruuna ( Pomar - Krozca - Trzos)

Krozca DE 1986 kimo tamma (Trzos - Kreolka - Taktik)

Krystall 1992 kimo tamma (Penthagon - Krozca - Trzos)

Lapponia 2004 kimo tamma (Monograf - Lapentha - Pasat)

Lapentha DK 1999 G.Hjortshoj Tanska (Pasat - Lalique - Mamluk)

Mazurka 1991kimo ori (Pomar - Mazdah - Mazur I)

Mazdah SE 1984 rautias tamma (Mazur I - Shahrazad - Alhambra)

Mazzika SE  1988 rautias tamma (Zadir - Mazdah - Mazur I)

Mirca SE 1987 ruunikko tamma (El Kisch - Minerva - Algier)

Monograf DE  Ismer Saksa 1 995 rautias  (Monogramm - Polonina - Boryslaw) 

Narkissos 2006 kimo ori (Wytok - Nostalgia - Primo)

Napoleon 1998 kimo ruuna (Primo - Nefretetetoo - Eukaliptus)

Nebraska 1994 rautias tamma (Gotcha-Nefretetetoo - Eukaliptus)

Nectarine 1995 rautias tamma (Grimaldi - Nefretetetoo - Eukaliptus

Nefisa 1990 rautias tamma (Bask Clasix) - Nefretetetoo - Eukaliptus)

Nefretetetoo US 1984 C&G Wale USA   (Eukaliptus - Nefretete - Gondolier) 

Nero 1995 runikko ruuna (Grimaldi - Nefisa - Bask Clasix)

Niagara  2004 kimo tamma (Monograf - Nostalgia - Primo)

Nicodemus 1993 rautias ruuna ( Pomar - Nefretetetoo - Eukaliptus)

Nimbusz SE Ruotsi 1979- ruunikko ori  (Aladdin - Nidshem - Gwarny) Leasattuna 1996

Nimrod 1997 ruunikko ruuna (Nimbusz - Nefisa - Bask Clasix)

Nirvana 2006 rautias tamma (Wytok - Nefisa - Bask Clasix

Noblesse 1991 rautias tamma (Pomar  - Nefretetetoo - Eukaliptus)

Nocturne 1997 ruunikko tamma (Nimbusz - Nefretetetoo - Eukaliptus)

Nostalgia 1998 kimo tamma (Primo - Nefisa - Bask Clasix)

Nostradamus 2004 rautias ruuna (Monograf - Nefisa  - Bask Clasix)

Nubia 1992 rautias tamma (Grimaldi - Nefretetetoo - Eukaliptus)

Pamour DE  Saksa 1993 kimo (Pamir-Federacja-Tallin)jalostusohjelmassa/in breeding program 2004

Paul Anka SE 1992 rautias ruuna (Eldorado - Podlanka - Pomar)

Pavlova SE 1985 ruunikko tamma (Mamluk - Primanka - Moment)

Paulina 1992 kimo tamma  (Ramses - Pavlova - Mamluk)

Penelope 1991rautias tamma ( Pomar - Pesniarna - Peremet)

Penthagon DE  Saksa 1985 kimo (Pasat-Panela-Diem) jalostusohjelmassa/in breeding program 1991

Pesniarna 1987 rautias tamma (Peremet - Volunge - Magdan)

Peter Pan 1996 rautias ruuna (Grimaldi - Podlanka - Pomar )

Petronella 1995 kimo tamma (Eldorado  - Podlanka - Pomar)

Podlanka SE 1982 rautias tamma (Pomar - Alladina - Alrex)

Polonezka SE 1990 kimo tamma  (Wodka - Podlanka - Pomar)

Pomar SE Blommeröd Ruotsi 1971-2001 ruunikko ori (Pohaniec - Maritsa - Arax) Leasattuna 1990 ja 1992

Primo SE Blommeröd Ruotsi 1979-2001 kimo ori (Engano - Polka - Pohaniec) Leasattuna 1997

Primus SE 1991 ruunikko ruuna (Zloty Rog - Podlanka - Pomar)

Ramses NL J.Smarius Hollanti 1977 -2002 kimo ori (Fikri - Nora - Ibn Fakhri) Leasattuna 1992

Rana SE 1989 rautias ruuna (Wodka - Podlanka - Pomar) 

Salaterka DK 1991 kimo tamma (Etat - Samica - Aloes)

Salome 2007 kimo tamma (Fernando - Sheba - Pomar)

Serenade 1997 kimo tamma (Nimbusz - Salaterka - Etat)

Shasscha SE 1986 kimo tamma (Espri-Inschallah-Cashmir)

Sheba 1991 kimo tamma (Pomar - Soannja - Polak)

Shaman 1992 kimo ruuna (Grimaldi - Soannja- Polak) 

Soannja US 1986 - 2005  kimo tamma (Polak - Soheila - Borexpo) 

Whard SE 1986 kimo ruuna (Aloes - Viktoria - Expo)

Wodka SE Lyalands Arabstuteri Ruotsi 1983 kimo (Partner-Gazella-Dardir) Jalostusohjelmassa 1989

Wytok PL 1997 Michalow Puola kimo ori (Ecaho - Warszula - Palas) 

Yasandra SE 1979 kimo tamma (Mimik -Yasmine - Siglavy Bagdady V)

Yerba SE 1984 kimo tamma (Mimik -Yasmine - Siglavy Bagdady V)

Zaheba SE 198 ruunikko tamma (Raz Ama Naz - Clary - Samba)

Zaire SE 1978 - 2005 ruunikko ruuna (Zareef - Nebulosa - Negatiw)

Zarluk SE 1982 rautias ruuna Ruotsi (Mamluk - Zara - Zareef)

Za Za 1984 rautias tamma (Zodiak - Zorba - Erystawi)

Zeta Bint Zahri SE 1988 rautias tamma (Zadir - Zahri - Zareef)

Zloty Rog PL Michalow Puola1983 ruunikko (Pepton-Zlota Jesien-Gedymin) Jalostusohjelmassa 1990

 

QUARABIT (Arabi-Quarter) - QUARABS

Golden Spark 1994 ruunikko ruuna (Grimaldi ox - Golden Guest - Guest of Honor)

Scan Big Boy 2008 rautias ori (Wytok ox  - Black Pac Gold -Mr Smooth Pac)

Scan Sparkling Dolly 2008 rautias tamma ( Wytok ox- Sportys Blonde Lil - Sportys Winner)

Scan Supreme Produce 2008 kimo ori (Wytok - Sheiks Royal Pose - The Composer)

 

ENGLANNIN TÄYSVERISET- ENGLISH FULL-BLOOD

Lotus Swe xx 1963-1984 ruunikko tamma Ruotsi (Prince of Yeroda - Lady Fair - Fair Copy)

 

LÄMMINVERISET RAVIHEVOSET- STANDARDBRED

Anja Guvijo 1976 ruunikko tamma Ruotsi (Oliver Guvijo - Jinca - Juba II)

Anjas Last Chance 1995 ruunikko ori (Mr Lucken - Anja Guvijo - Oliver Guvijo)

Chauncey Lobell 1978 tummaruunikko ori (Speedy Crown - Connie Lobell - Noble Victory) Siitosoriina 1982-1984

Cindi 1986 ruunikko tamma (Nevele Fever   - Zindy K -Clayt Hanover)

Criss-Cross 1984 ruunikko ruuna (Christopher T - Loconette Scout - Scout Master)

Gallant Pro  1984 tummaruunikko ori (Florida Pro - Keystone Sequel - Super Bowl) Siitosoriina 1989

Gladstone Lobell  1997-2005 ruunikko ori  (Speedy Crown - Glory Lobell- Noble Victory)

La Rue Blue Chip   1979 ruunikko ori (Nevele Pride - Lannie Blue Chip - All Aflame) Siitosoriina 1986

Loconette Scout 1971 ruunikko tamma (Scout Master - Lucy Noon - Locomotive)

Lynden Victory   1971 ruunikko ori (Noble Victory - Keystone Notable - Speedster) Siitosoriina 1982

Mr Lucken 1984 tummaruunikko ori (Able Mission - Zumilla Abbey - Duke Abbey) Siitosoriina 1983-1984

Sampo 1985 tummaruunikko ruuna (Chauncey Lobell - Zindy K - Clayt Hanover)

Spirits Supreme 1979 tummaruunikko ori ( Speedy Rodney - Ghost Winter - Dartmouth) Siitosoriina 1987

Sunday Son 1984 ruunikko ruuna (Chauncey Lobell - Zindy K   - Clayt Hanover)

Victorys Top 1983 ruunikko ori (Lynden Victory - Zindy K    -Clayt Hanover)

Zachary 1997 ruunikko ori  (Gladstone Lobelll - Ziti - Clayt Hanover)

Zandra 1998 runikko tamma  ( Gladstone Lobelll - Ziti - Clayt Hanover)

Zenit  1995  tummaruunikko tamma (Mr Lucken - ZitiSpirits Supreme) exp Latvia

Zik Zak 1993 ruunikko ruuna (Gladstone Lobell - Zin Zin - La Rue Blue Chip)

Zillion 1994 ruunikko tamma ( Mr Lucken - Zin Zin - La Rue Blue Chip)

Zinbad 1991 ruuniko ruuna ( Sherwood Lobell - Zindy K - Clayt Hanover)

Zinbell 1992 ruunikko tamma (Gladstone Lobell - Zindy K    -Clayt Hanover)

Zindy K 1975 ruunikko tamma  (Clayt Hanover - Harlans Zinta - Harlan Jimmy)

Zinken 1994 ruunikko tamma (Mr Lucken - Zindy K   - Clayt Hanover) exp. Latvia

Zin Zin 1987- 1998 rautias tamma (La Rue Blue Chip- Zindy K - Clayt Hanover)

Zinstone 1993 ruunikko ruuna (Gladstone Lobell - Zindy K   -Clayt Hanover)

Ziti 1988 ruunikko tamma Suomi (Spirit´s Supreme - Zindy K   - Clayt Hanover)

Zit Pro 1990 ruunikko tamma (Gallant Pro - Zindy K - Clayt Hanover)

Zodiac 1985 ruunikko ruuna ( Mr Lucken - Zin Zin - La Rue Blue Chip)

Zombie 1996 ruunikko tamma (Gladstone Lobell - Zin Zin - La Rue Blue Chip)

 

PONIT - PONIES

Caragh Eachann Celtchair  1991 kimo ruuna (Kåsta Scaramouche - Espe Etta - Cocum Tiger Moth)

Goldies Grey Cross  1995 kimo ruuna (Kåsta Scaramouche - Golden Guest - Guest of Honor)

Oliver Swe 1994 ruunikko ruuna ( Cranleigh Samson - Cranleigh Blackbird - Hoppy of Hasguard)

 

PUOLIVERISET - HALF-BREED

Coraide 1989 kimo ruuna (Darfas - Sabine  - Hostrup)

Dynamit 1986 kimo ruuna (Darfas - Sabine  - Hostrup)

Sabine 1981 rautias tamma (Hostrup - Sabine - Lotus xx)

Serafina II 1990 rautias tamma (Eldorado ox - Sabine  - Lotus xx)

Wykrot PL 1973 rautias ruuna

 

SUOMENHEVOSET- FINNHORSES

Ero-Paavi   1971 rautias ori (Ero-Lohko - Paavitar - Paavi)

Ilori 1966 rautias tamma (Erilo -Rita - Luikka) Ravikuningatar 1973

Keikari 1968 rautias ori (Ari - Alotin-Lähetin)

Porteva 1973 rautias ruuna (Puhemies - Saila - Ero-Lohko)

Rila 1962 rautias tamma (Keidas - Rita -Luikka)

Rita 1956 rautias tamma (Luikka - Vire - Lohtu)

Vinna 1974 rautias tamma (Keikari - Inga - Prima)